czwartek, 17 lutego 2011

Wieprzowina

W Biblii Bóg mówi nam o tym, co powinniśmy i czego nie powinniśmy przyjmować do jedzenia.

W rozdziale 11 Księgi Kapłańskiej i w rozdziale 14 Księgi Powtórzonego Prawa dają się wyraźne przepisy wobec tego, co można jeść, a co nie można. To jest jakby recepta zdrowej diety i stylu życia. To jedzenie, które jest pozwolone Bogiem, pomaga nam rosnąć zdrowymi. Zaś to, które zabrania się, może nanieść znaczną szkodę naszemu zdrowiu.

„Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne, które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa.” (Kpł 11,3) Świnia zatem, mimo że ma rozdzielone kopyta, to jednak nie spełnia drugiego warunku – nie przeżuwa. Mówi o tym samo Pismo Święte: ”wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty.” (Kpł 11,7) ROZWINIĘCIE (z odpowiedzi uczestników) : “Ze zwierząt ziemskich”, które to określenie stosuje się do wszystkich zwierząt lądowych (za wyjątkiem gryzoni stadnych), wolno spożywać każde, które ma odsłonięte pazury i przeżuwa pokarm (Kpł. 11:3; Pwp 14:6). Każdy ssak lądowy, który nie spełnia tych warunków jest zakazany. Wielbłąd, borsuk, zając i świnia, ponieważ każde z nich nie spełnia jednego z tych dwóch warunków. Owce, bydło, kozy i zwierzyna płowa są koszerne. Zakaz ten występuje też w Księdze Kapłańskiej 11,7.Bóg określił pewne zwierzęta jako nieczyste, gdyż były to częstokroć albo zwierzęta ofiarnicze u pogan, albo zwierzęta-bożkowie (Mdr 15:18, Iz 66:3, Rz 1:23-25). Izrael miał wystrzegać się kultów pogańskich i nie ulegać wpływom narodów ościennych. Tak też to komentuje np. Orygenes (ur. 185): „Dlatego u Mojżesza podziwiam przede wszystkim to, że znając różne gatunki zwierząt - nieważne, czy dowiedział się prawdy o nich i o spokrewnionych z nimi demonach od Boga, czy też odkrył ją samodzielnie dzięki rozwojowi swej mądrości - w rozprawie o zwierzętach stwierdził, że nieczystymi są te zwierzęta, które u Egipcjan i innych narodów uchodzą za wieszcze, czystymi zaś prawie wszystkie pozostałe” („Przeciw Celsusowi” IV:93).


Dlaczego spożywamy więc wieprzowinę ?”, większość odpowiada: „Dlatego, bo nie podlegamy przepisom Prawa” (Ga 2:19, 4:5, Rz 10:4). Niektórych ludzi  jednak nie satysfakcjonuje to stwierdzenie, bowiem sądzą oni, że podział na czyste i nieczyste istniał przed potopem, a więc na długo przed zaistnieniem Prawa. Powołują się oni na Rdz 7:2, gdzie mowa jest o Noem i wprowadzaniu do arki zwierząt czystych i nieczystych.

Należy zapytać: „Po co miałby istnieć podział na zwierzęta czyste i nieczyste przed potopem?”. Przecież wtedy nie spożywano według Rdz 1:29-30 wcale mięsa, a zaczęto je jeść dopiero po potopie (Rdz 9:3). Tak też rozumieli to pierwsi chrześcijanie. Ireneusz (ur. 130-40) o tym pisał: „Zmienił też [Bóg] pożywienie ludzi nakazując im żywić się mięsem; od praojca Adama aż do samego potopu ludzie żywili się nasionami i owocami drzew, gdyż nie wolno im było jeść mięsa” („Wykład Nauki Apostolskiej” 22).


Prócz tego po potopie, a przed nadaniem Prawa, Bóg powiedział na temat zwierząt, że WSZYSTKIE (Rdz 9:3) są do spożywania, a więc i rzekome nieczyste. Nie ma też po potopie, a przed nadaniem Prawa, mowy o jakoby istniejącym podziale.


Nawet gdyby przed potopem istniał podział na czyste i nieczyste, to i tak brak przed potopem i po nim, aż do nadania Prawa, zakazu spożywania zwierząt nieczystych.


Ten fragment także pokazuje nam, że wieprzowina jest pokarmem dozwolonym przez Boga.

''Następnego dnia, gdy oni byli w drodze i zbliżali się do miasta, wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. Była mniej więcej szósta godzina. Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. "Zabijaj, Piotrze i jedz!" - odezwał się do niego głos. "O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego" - odpowiedział Piotr. A głos znowu po raz drugi do niego: "Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Dz 10, 9-15

42 komentarze:

 1. Ale bzdury. Bóg będzie Cię sądził fałszywy proroku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcesz nam udowodnić, że Bóg ma rozdwojenie jaźni? W jednym miejscu mówi, że nie możemy jeść wieprzowiny a w innym, że możemy?
  Proszę zdecyduj się na jedną wersję. Nie grzesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. problem jest taki, że żaden bóg nic nam nie powiedział.

   Usuń
  2. W starym testamencie stoi : "oko za oko ząb za ząb" w nowym "jeżeli ktoś uderzy cię w policzek nastaw mu drugi" - nigdzie w piśmie nie jest napisane, że koniecznie trzeba komuś wydłubać oko, jeżeli on wydłubał ci twoje.
   Czytajcie ze zrozumieniem - Bóg nie ma rozdwojenia jaźni - Nowy testament nie obala starego tylko go uzupełnia

   Usuń
 3. 1 kor 8:8, rz14, kolosan 2:16. Mi sie wydaje, ze nie ma to wiekszego znaczenia, poniewaz Bog przyjal takze pogan, ktorzy wieprzowine jedli i mieli inna kulture niz Zydzi od ktorych zbawienie wyszlo. To byl jeden w pierwszych sporow w dziejach apostolskich w rozdziale 11. dzieje mowia tez ze powinnismy sie wystrzegac krwi, zaduszonego i skladanego balwanom miesa, ale nie zabrania jesc wieprzowiny itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Wieprzowina jest zakazana przez Boga i oto dowód z Pismo Święte:
  STARY TESTAMENT
  Księga Kapłańska
  7 wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty. 8 Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, Wieprzowina jest zakazana przez Boga:
  STARY TESTAMENT
  Księga Kapłańska
  7 wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty. 8 Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytanie ze zrozumieniem się kłania...

   Usuń
  2. Ale to stary testament, a Jezus obalił stare prawo w Nowym Testamencie.

   Usuń
  3. Jezus nie ustanowił żadnej nowej religii co w Ewangelii wyraźnie stoi:"nic nie zmieniłem w Prawie,ani joty". Nieistniejące Chrześcijaństwo to nadal był judaizm zwany mesjańskim,oparty był na Torach i Talmudzie.Dlatego Jezus nie zapisał niczego bo tłumaczył ciemnemu ludowi jak rozumieć judaizm.Ewangelie zaczęto pisać ok. 70 r. i wtedy zaczęły się poważne odstępstwa od judaizmu,m.in ustalono że można przyjmować do zborów nie żydów ,Jezus też nie założył kościoła bo to słowo czeskie-kostel;Ewangelie używają słowa eklezja(zbór)-gmina samopomocy żydowskiej...i tak są zorganizowani żydzi do dzisiaj.Katolicyzm zmontowany na fali populizmu Jezusa w 325 r. w Rzymie to system władzy cesarskiej za parawanem Jezus wprowadzony ogniem i mieczem. Każdy kto uważa się za chrześcijanina staje się żydem w sensie wyznaniowym.

   Usuń
  4. ...ciekawe...a czy mogłbyś mi dać wiecej zrodeł, kontaktów, z twoim poglądem związanych...naprawde mi sie podoba twoja wypowiedz...

   Usuń
 6. Iz. 66 : 17 Ci, ktorzy sie uswiecaja i oczyszczaja aby wejsc do poganskich gajow za jednym, ktory kroczy posrodku, ci, ktorzy jedza mieso wieprzowe i plazy, i myszy, wszyscy razem zgina ------ mowi PAN.

  OdpowiedzUsuń
 7. Iz. 66 : 17 Ci, ktorzy sie uswiecaja i oczyszczaja aby wejsc do poganskich gajow za jednym, ktory kroczy posrodku, ci, ktorzy jedza mieso wieprzowe i plazy, i myszy, wszyscy razem zgina ------ mowi PAN.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co to za Bóg, który najpierw stwarza zwierzęta - czujące, potrafiące przywiązywać się do innych zwierząt i ludzi i cierpieć tak samo jak ludzie a potem każe je zabijać na pokarm? Czyżby ten Bóg nie miał współczucia i nie wiedział co to empatia? Okrutny ten Bóg...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz ograniczony umysł. To nie jest okrutny Bóg on stworzył je bez duszy żebyśmy mogli je jeść. Nie zabijać dla zabawy czy na potęgę jak jest teraz że są hodowane po to żeby je zabić. Mamy uśmiercać tyle ile potrzebujemy, żeby przetrwać człowiek bez mięsa nie rozwija się tak jak powinien nie wmówisz tego nikomu. Zwierzę nie zastanowi się czy Cie zabić czy nie jeśli jest głodne. To jak te zwierzęta są traktowane to jest prawdziwa okropność nie znają wolności i nie żyją długo. Człowiek kiedyś musiał polować zwierzęta miały szanse przeżyć teraz to jest straszne co z nimi robią. Wiesz czym się różni człowiek od zwierzęcia?
   My potrafimy nad sobą panować zdecydować coś o sobie zwierzęta owszem czują,cierpią ale one bazują na instynkcie. My potrafimy się rozwijać zrobić sobie wolne zdecydować kiedy zjemy kiedy nie i co zjemy w jakich ilościach zwierze tego nie potrafi zwierzę nie ma duszy. Nie czyste po prostu znaczy nie zdrowe kiedy je jemy po prostu się okaleczamy.

   Usuń
  2. Fajnie to sobie tłumaczysz ... bez duszy to chyba ty jesteś... a ja myślałem że takich ludzi już nie ma. Żałosne

   Usuń
  3. A ja uwazam ze Karol Z bardzo dobrze to tlumaczy.

   Usuń
 9. Gdyby nie miesozercy to ekosystem by padł.

  OdpowiedzUsuń
 10. 1 Korynt.10:25....wszystko , co sie sprzedaje w jatkach jedzcie ,o nic nie pytajac dla spokoju sumienia,albowiem Panska jest ziemia i to co ja wypelnia ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro Bóg Jedyny zakazał jedzenia wieprzowiny, krwi i padliny a Jezus (Pokój z Nim) nie zmienił tego Prawa, gdyż sam przestrzegał Prawa Mojżeszowego to jakim prawem Chrześcijanie zmienili to Prawo? Skoro odstąpili od tego Prawa, uznając że ich nie obowiązuje bo to przecież tzw "Stary Testament", to dlaczego jesteście tacy dwulicowi. Jedne prawa przestrzegacie a inne nie. Dekalog ze ST przestrzegacie ale koszerności już nie. Sabat zamieniliści na Niedzielę, a Boga Jedynego na trzech bogów mimo, że sam Jezus (PZN) modlił się do Boga Jedynego, bardziej cenicie nauki jakiegoś Pawła, który był zarówno Rzymianinem i Żydem a potem Chrześcijaninem i nigdy Jezusa (PZN) nie spotkał, zamiast nauk Proroków takich jak Izajasz, Mojżesz, Abraham czy nawet Jezus (Pokój z Nimi), którzy zostali posłani przez Boga Jedynego aby nieść posłanie o monoteizmie i Prawie. Całe Pismo mówi o tym, że Bóg nie przyjmuje krwawych ofiar z ludzi, więc niby dlaczego miałby przyjąć krwawą ofiarę z Jezusa?

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo pytań, dość ważnych wg mnie. Ja widzę to tak:

  "a Jezus [..]nie zmienił tego Prawa, gdyż sam przestrzegał Prawa Mojżeszowego to jakim prawem Chrześcijanie zmienili to Prawo?" - Sam Jezus powiedział, że przyszedł WYPEŁNIĆ Prawo. Znaczy to, jak sądzę, że nie bedziemy sądzeni wg Prawa, a wg wiary w Syna Bożego i w samego Boga. Znając więc Prawo dobrze jest wg niego podążać, ale wyłącznie dla naszego dobra, a nie dla zbawienia. Nie jest to kwestja dwulicowaości ale słuchania słów Jezusa. W Biblii napisane jest, że nikt nie wejdzie do Królestwa Bożego na podstawie Prawa. JEsteśmy poprostu zbyt słabymi istotami aby w 100% Prawo wykonać.

  "Sabat zamieniliści na Niedzielę" - tak - ale nie mówisz o Chrześcijanach tylko o katolikach. Chrześcijanie święcą soboty.

  "bardziej cenicie nauki jakiegoś Pawła" - nauki Pawła nie odstępują od nauki Jezusa. W wielu miejscach zaznacza, że rad udziela od siebie co wg mnie jest bardzo szczere i stawia wyraźną granicę między słowem Bożym, a słowem Pawła.

  "Całe Pismo mówi o tym, że Bóg nie przyjmuje krwawych ofiar z ludzi, więc niby dlaczego miałby przyjąć krwawą ofiarę z Jezusa?" - to jest bardzo dobre postawienie sprawy. Daje do myślenia. Jednak Jezus zna Boga lepiej niż ktokolwiek z nas. Nie sądzę abyśmy byli w stanie pojąć do końca wielkość i sens jego ofiary. Jestem jednak pewien, że zmieniła ona dużo więcej niż jakakolwiek religia (udająca wiarę w Jezusa), jest w stanie przełknąć.

  Mac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wobec tego kościoły protestanckie, które święcą niedzielę, też nazwiesz katolikami?
   O ile się nie mylę, to Ojcowie Kościoła mówili o tym, że chrześcijanie za ich czasów święcili niedziele

   Usuń
 13. Jezus był ortodoksyjnym Żydem. Nie przyszedł zmieniać niczego ale napominać o wierze w Jednego Boga. Jednak banda polityków i zdrajców zrobiła z niego bóstwo. Jednym z takich zdrajców był Paweł z Tarsu. Unieważnił w swoich listach wszystkie nakazy i zalecenia Jezusa jak i Prawa Mojżeszowego. Ewangelia a Listy Pawła to dwie różne historie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w. Paweł Apostoł nigdy nie unieważnił Bożych nakazów w swoich listach. Czytajcie ze zrozumieniem i łapcie kontekst listu. Ale i o tym ostrzegał św Piotr w swoich listach cyt. .. umiłowany nasz brat Paweł8 według danej mu mądrości napisał do was, 16 jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma9, na własną swoją zgubę. Zapewne chodzi Ci o to że NIe jesteśmy już pod prawem zgadza się ale św Paweł miał na myśli , co zresztą wynika z kontekstu że nie jesteśmy już pod prawem grzechu.

   Usuń
 14. Pokoj z wami.
  Biblia byla napisana dlugo po smierco Jezusa (PZN). Pewnie kazdy gral w tak banalna gre jak gluchy telefon, niestety to samo stalo sie z Biblia. Dzis nie jestesmy w stanie stwierdzic co jest z niej prawda, a co nie. Do tego papiez I wszystkie te "glowy" kosciolow coraz bardziej zmieniaja I zmieniaja prawo, po co sie pytam?
  Pozdrawiam, wierzaca w jednego Boga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wieprzowina jest zakazana bo zwierz musi się chłodzić a nie ma gruczołów potowych. W ciepłych krajach, tam gdzie mieszkali żydzi, z braku błota taplały się we własnym gównie. Dlatego tam gdzie jest błoto to tam są czyste. Królik w nocy zjada własne gówno i dlatego jest nieczysty. A sęp sra po swoich nogach by się ochłodzić (ptaki mają jedno ujście kału i moczu) i dlatego jest ohydny. Ale to nie dlatego Bóg zakazał nam nieczystego jedzenia. Lecz byśmy się nie zarażali, wtedy byliśmy tylko gadającymi małpami, zagrożonymi wymarciem. Pewnie dlatego Bóg stojąc na przeciwko klapy swojego eksperymentu nas wspomagał... stąd biblia i inne święte pisma. Skoro teraz sami potrafimy badać zjadane mięso ten przepis staje się być anachroniczny. Ten cytat z biblii zdaje się to potwierdzać: Koh 3:19 bt5 "Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością."

  OdpowiedzUsuń
 17. List do Wierzacych w Zbawiciela Jeshua Messiah

  Bracia. Nie bedac swiadkiem naocznym i polegajac jedynie na sercu oraz goracej milosci do Ojca naszego z pokolenia Abrahama Jakuba i Izzaaka pozwole sie wtracic ze kazdy Syn Krolestwa bedzie mial na sercu czole i swej prawej rece wyryte Prawo Boze jako Znak Przymierza, niezaleznie czy jest z Pokolenia Izraela czy tez nie. Jako znak Pieczeci Bozej ktora odzieli nowonarodzonych Synow i Corki Krolestwa Bozego od synow ludzkich. Nowonarodznia z Wody i z Ducha stajac sie pelnoprawnym uczestnikiem Obietnicy Bozej. Kazdy w sercu z laski Ojca w Niebie uslyszy to ciche wolanie ze czas powrotu do domu jest bliski. Usilnie sie wtedy starajmy uslyszec ten glos Jedyny Niepowtarzalny abysmy sie stali godni obietnic Chrystusowych i Chwaly Krolestwa Niebieskiego aby kazdy z nas w pore sie obudzil bedac gotowy i w pelni przygotowany na przyjscie naszego Pana Jezusa Chrystusa Jeshua AMen. Shalom Shabbat.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niektóre komentarze ciekawe dają do myślenia.Dech życia ma każde stworzenie i to jest zrozumiałe dzieło Boga.Tylko w królestwie Bożym nie będzie świń i wielbłądów Jezus Chrystus ofiarował się dla ludzi i dał równoważny okup za Adama.A poza tym Bóg raczej zwraca uwagę na to jak traktujemy bliźnich i krystalizujemy charaktery przez badanie Słowa Bożego.Nasladujmy Jezusa Chrystusa Króla a Bóg może nam wybaczy że zajadamy wieprzowine którą sam Bóg dla nas stworzył.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam takie pytanie: Czy w Dziejach 15 jest mowa o zakazie spożywania zwierząt nieczystych? Widzę tylko zakaz nierządu, spożywania krwi, spożywania tego co uduszone oraz tego, co jest ofiarowane bożkom/splamione przez bożki..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj kolejny werset,bardzo istotny.." Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach»."W tym wersecie mamy zawarte dwie bardzo istotne informacje.Po pierwsze chrześcijanie spotykali się co szabat,tak jak Żydzi -nie w niedzielę-po drugie wykładano Mojżesza ,czyli czytano Stary Testament i z Niego nauczano. Czego???Reszty przykazań i proroctw które wskazywały na Mesjasza-Jezusa Chrystusa.Na początek poganin który przyjął wiarę w Jezusa maił powstrzymać się od spożywania krwi i mięsa ofiarowanego bałwanom,a potem przychodząc co szabat do synagogi poznawał Torę-(dziś Biblię)i jej nauki-pochodzące od Boga JHWH.Pozdrawiam serdecznie:-)

   Usuń
 20. Rzeczywiście autor nie zna Biblii.Podał kilka wyrwanych z kontekstu fragmentów i na tej podstawie oparł swoją filozofię. Poza tym w Dziejach Ap.1o;15 chodzi o oczyszczenie pogan ! Bóg oczyścił pogan i dał im dostęp do siebie.Już nie tylko Żydzi byli narodem wybranym ,ale każdy kto uwierzył w Jezusa. Czytaj cały 10 rozdział,na końcu jest wyjaśnienie. Piotr już przychodząc do Korneliusza rozwikłał widzenie i bynajmniej nie chodziło o pozwolenie na jedzenie świni. Widziałeś kiedyś by Żyd jadł świnie?

  OdpowiedzUsuń
 21. Otóż to. Domeną katolicyzmu jest wyrywanie zdań z kontekstu i budowanie błednych stwierdzeń, poniekąd jakże wygodnych dla samego siebie. Piękne święta, szkoda że dla brzucha a nie dla chwały należnej Bogu. Bóg już ustalił zasady i zrobił to jasno i czytelnie, nie ma potrzeby nic poprawiać odpowiadać czy szukać tysięcy sposobów na to jak by to prawo inaczej interpretować by go nie wypełnić. Kochajmy Boga sercem i z serca wypełniamy jego prawo.Z Panem Bogiem.

  OdpowiedzUsuń
 22. A co robić jeśli produkt zawiera żelatynę wieprzową albo białko wieprzowe-niestety występującego nawet w mięsie drobiowym?

  OdpowiedzUsuń
 23. DEMONY I STADO ŚWIŃ
  Dlaczego Pan Jezus dyskutuje z demonami i zgadza się na ich propozycje wypędzając je w stado świń?
  Opowiadanie o uwolnieniu od demonów jest przekazywane przez wszystkich trzech synoptyków. U wszystkich jest ten sam kontekst bliższy porzedzający: opowiadanie o uciszeniu burzy na jeziorze. Podobny jest też kontekst następujący: u Mk i Łk wskrzeszenie córki Jaira i uzdrowienie kobiety cierpiacej na krwotok. U Mt wskrzeszenie znajduje sie nieco dalej, natomiast kontekst poprzedzejący stanowi rozległy blok opowowiadań o uzdrowieniach. Widać tu wspólny temat: okazywanie niezwykłej mocy Jezusa nad chorobami, życiem ludzkim i potężnymi siłami przyrody - panowanie nad całym światem stworzonym, bezsilność wobec niego tych mocy, które zwykle przezwyciężają człowieka.

  W ten sposób teksty ewangeliczne koncentrują się na objawieniu Bożego posłannictwa Jezusa - któż mógłby działać takie rzeczy, gdyby moc Boża nie była z nim? Dodatkowo uciszenie burzy opisane jest w sposób, który odsyła czytelnika do opowiadania o przejściu Izraelitów przez Morze Sitowia: Jezus panuje nad wiatrem i wodą. W ten sposób zostaje przywołana myśl wyzwoleniu z niewoli grzechu, czyli z niewoli wpływów szatańskich.

  Wydarzenie wypędzenia demonów w świnie ma miejsce w krainie Gadareńczyków lub Gezareńczyków. Bez względu na wariacje nazwy należy ją identyfikować z leżącą nad jeziorem Galilejskim częścią terytorium Dekapolu, który był zarządzany przez Rzymian. Była więc to sąsiednia wobec żydowskiej Galilei kraina, władana jednak przez pogan i wyraźnie też przez nich zamieszkiwana, skoro wypasano tam świnie. Z jednej strony Jezus wybierając się do niej okazuje swoją aprobatę wobec nawracania pogan (co dla Jego żydowskich uczniów nie musiało być oczywiste). Z drugiej całe wydarzenie staje się demonstracją tłumaczącą, dlaczego tego jednak nie robił.

  Przyczyna, dla której Jezus powstrzymywał się od misji wśród pogan jest wskazywane przez opętanych (opetanego): "Czy po to przyszedłeś, by nas nękać JESZCZE PRZED CZASEM?" (Mt 8,29). Stosowny czas do takiego działania jeszcze nie nadszedł. Terytorium pogan jeszcze nie zostało oddane w Jego panowanie. Zresztą okaże się to na samym końcu: okoliczna ludność będzie prosić Jezusa, żeby odszedł - nie potrafia go Jeszcze przyjąć, choc później będą zdumieni słuchać opowieści uwolnionego (Mk 5,19-20; Łk 8,39).

  Prośba demonów, by mogły odejść wstępując w świnie i przyzwolenie Jezusa (Mt 8,31-32; Mk 5,12-13; Łk 8,32) pokazuje, że demony mogą czynić jedynie to, na co Bóg pozwoli (w sensie - dopuści). Ważniejsze jest jednak fakt prośby o wejście akurat właśnie w świnie. Zwierzęta te, jako nieczyste rytualnie (zgodnie ze Starym Przymierzem) są symbolem pogan. Wypędzenie demonów w świnie jest znakiem prawdy, że właściwy miejscem działania szatana są ci, którzy nie znają jedynego prawdziwego Boga. Wymowa tego, że świnie zbiegaja do jeziora, by się w nim potopić, staje się zrozumiała, w świetle żydowskiego skojarzenia między głębokim zbiornikiem wodnym (zwłaszcza morzem) a czeluścią - miejscem przebywania złych duchów. Koniec tych, którzy nieuwierzą. jest taki sam jak szatana i jego aniolów. W kontekście wspomnianej juz wymowy uciszenia burzy, a także militarnego imienia demonów ("Legion"), można też widzieć podobieństwo między zatopieniem świń wraz z demonami a zatopieniem wojsk faraona.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dumnie aby potwierdzic swoj poglad podales ten werset Dz 10, 9-15 z Bibli , ale czemu nie pokazujesz calosci ktora pokazuje czego ta wizja dotyczy i kiedy w twoim argumencie ten werset staje sie tylko bzdura.
  W KOMENTARZU PODAJESZ
  Ten fragment także pokazuje nam, że wieprzowina jest pokarmem dozwolonym przez Boga.
  PRZECZYTAJ W CALOSCI I SIE ZASTANOW O CO CHODZI .

  "9. Następnego dnia, gdy oni byli w drodze i zbliżali się do miasta, wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. Była mniej więcej szósta godzina. 10. Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. 11. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. 12. Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. 13. Zabijaj, Piotrze, i jedz! - odezwał się do niego głos. 14. O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego - odpowiedział Piotr. 15. A głos znowu po raz drugi do niego: Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił. 16. Powtórzyło się to trzy razy i natychmiast wzięto ten przedmiot do nieba. 17. Kiedy Piotr zastanawiał się, co może oznaczać widzenie, które miał, przed bramą stanęli wysłańcy Korneliusza, dopytawszy się o dom Szymona. 18. Czy przebywa tu w gościnie Szymon, zwany Piotrem? - pytali głośno. 19. Kiedy Piotr rozmyślał jeszcze nad widzeniem, powiedział do niego Duch: Poszukuje cię trzech ludzi. 20. Zejdź więc i idź z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem. 21. Piotr zszedł do owych ludzi i powiedział: Ja jestem tym, którego szukacie. Z jaką sprawą przybyliście? 22. A oni odpowiedzieli: Setnik Korneliusz, człowiek sprawiedliwy i bogobojny, o czym zaświadczyć może cała ludność żydowska, otrzymał polecenie od anioła świętego, aby cię wezwał do swego domu i wysłuchał tego, co mu powiesz. 23. [Piotr] więc zaprosił ich do wnętrza i ugościł. A następnego dnia wyruszył razem z nimi w towarzystwie niektórych braci z Jafy. 24. Nazajutrz wszedł do Cezarei. Korneliusz oczekiwał ich, zwoławszy swych krewnych i najbliższych przyjaciół. 25. A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. 26. Piotr podniósł go ze słowami: Wstań, ja też jestem człowiekiem. 27. Rozmawiając z nim, wszedł i zastał licznie zgromadzonych. 28. Przemówił więc do nich: Wiecie, że zabronione jest Żydowi przestawać z cudzoziemcem lub przychodzić do niego. Lecz Bóg mi pokazał, że nie wolno żadnego człowieka uważać za skażonego lub nieczystego."
  Dzieje Apostolskie, 10 - Bíblia Católica Online
  WYRAZNIE SAM APOSTOL W OSTATNICH SLOWACH MOWI CZEGO WIZJA DOTYCZYLA - LUDZI NIE MIESA

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie możemy jeść w ogóle mięsa !!!

  OdpowiedzUsuń